Conversaties met denkbeeldige lezers

Vijf schrijvers lezen voor: ieder van hen schreef een nieuwe tekst over een denkbeeldige ontmoeting met een lezer – de lezer die ze zich wensen, de lezer die ze vrezen, of ‘gewoon’, een lezer die op een blauwe maandag hun pad heeft gekruist. Van wensdroom tot nachtmerrie.
Leve de lezer
‘Voor mij is een roman schrijven een spel met de lezer spelen. De voornaamste, de enige plicht van literatuur is om interessant te zijn. De rest doet er niet toe.’ Dixit de Britse schrijver David Szalay, die in oktober 2018 het seizoen van Passa Porta aftrapte.
Met die openingslezing zette Szalay de toon: de lezer staat dit seizoen centraal – omdat nieuwsgierige lezers ons vast publiek vormen, uiteraard, maar ook omdat literatuur en schrijven zoveel fascinerender worden als je de lezer mee in de vergelijking opneemt.
Schrijven en lezen, een twee-eenheid
Auteurs denken na over hun relatie tot de lezer; auteurs spreken tot hun lezers; auteurs zijn lezers. Daarom vroegen we aan vijf interessante Belgische auteurs om speciaal voor het Passa Porta Festival een tekst te schrijven over een fictieve ontmoeting met een lezer, een lezer zoals zij zich hem of haar voorstellen. Koen Peeters, Lenny Peeters, Stéphane Lambert, Delphine Lecompte en Nicolas Ancion gingen de uitdaging aan en lezen het resultaat van hun schrijfwerk voor. Na afloop krijg je de teksten mee naar huis!
Brusselaar Stéphane Lambert schrijft romans, poëzie, novelles en essays over kunst. Hij sleepte meerdere prijzen in de wacht, net als schrijfbeurzen in Rome, Berlijn,Vilnius, Parijs en Winterthur. Voor Mon corps mis à nu ontving hij de Prix Rossel 2013. Dit jaar verschijnt zijn nieuwe boek Visions de Goya – L’éclat du désastre (Arléa).
De Gentse dichteres Delphine Lecompte won de prestigieuze C. Buddingh’-prijs voor haar poëziedebuut De dieren in mij uit 2009. Sindsdien volgden nog eens zes gedichtenbundels. De Bezige Bij publiceerde onlangs The Best of Delphine Lecompte, een gulle greep uit haar ontembare en onvoorspelbare universum.
Nicolas Ancion schrijft romans voor zowel volwassenen als jongeren, novelles, theaterstukken poëzie en scenario’s. Zit hij niet voor zijn scherm, dan gaat deze Luikse auteur graag in dialoog met jongeren in de klas over literatuur, lezen en schrijven. In het Nederlands verscheen zijn verhalenbundel Iedereen Playmobil (uitgeverij Vrijdag). In het Frans verscheen onlangs zijn nieuwe roman Invisibles et remuants (Maëlstrom éditions).
Presentatie : Nicky Aerts.
Passa Porta, De Markten
foto Koen Peeters © Koen Broos
foto Stéphane Lambert © Anne Bourguignon
foto Delphine Lecompte © Koen Broos
illustratie © coline cornélis
Binnenkort bij

Conversation entre Titiou Lecoq et Rebekka Endler
Comment trouver refuge dans un monde d'hommes quand on est une femme ? Dans les mordants et salvateurs Le Couple et l’Argent et Le Patriarcat des objets, les journalistes française et allemande Titiou Lecoq et Rebekka Endler répondent en faveur d’un féminisme matérialiste.

Meet the author: Maxim Osipov
Maxim Osipov kwam twee jaar geleden als een komeet de literaire dampkring binnen met de ironisch getitelde verhalenbundel De wereld is niet stuk te krijgen. Sindsdien veranderde er veel: de wereld ging een beetje meer stuk, Rusland viel Oekraïne binnen en Osipov moest zijn vaderland ontvluchten.

Carte blanche : Lisette Lombé et Diaty Diallo
Les deux autrices au verbe qui claque Diaty Diallo et Lisette Lombé partagent une scène libre sur la thématique du refuge, thématique phare de ce 9e Passa Porta Festival.